WILLIAM THURING

PRIZES

2020

William Thuring main prize

Visual artist Jussi Goman (b. 1980, Pudasjärvi), Riihimäki

 

Kuvataiteilija Jussi Goman on Pudasjärveltä kotoisin oleva nelikymppinen taidemaalari, joka työskentelee nykyisin Riihimäellä. Gomanin maalauksissa yhdistyy yllättävästi taiteen kuvien tuntemus sekä irtonaisen osaava, leikkisä maalaaminen. Hänen teoksensa ovat milloin jazzahtavassa tai rokkaavassa liikkeessä, bluesiakin löytyy.

 

Jussi Goman on valmistunut Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta vuonna 2008, pitänyt yksityisnäyttelyitä siitä saakka sekä osallistunut lukuisiin ryhmänäyttelyihin.  Keväällä 2020 hänet valittiin avoimen haun kautta toteuttamaan julkinen taideteos Riihimäen Oravankadun kiertoliittymään.

 

 

Other designated prizes

 

Päivikki Alaräihä (s. 1981, Yli-Ii), Helsinki / painting

Dave Berg (s. 1981, Lahti), Helsinki / video, film

Sara Bjarland (s. 1981, Helsinki), Amsterdam, Alankomaat / sculpture, installation

Ida Koitila (s. 1983, Borås, Ruotsi), Hanko / sculpture, installation

Antti Kytömäki (s. 1979, Oulu), Helsinki / sculpture, installation

Niina Lehtonen Braun (s. 1975, Helsinki), Berliini / collage, painting, performance

Reima Nevalainen (s. 1984, Espoo), Porvoo / painting

Jarkko Räsänen (s. 1984, Heinola), Helsinki ja Berliini / multidisciplinary, photography, video, sound

Tuukka Tammisaari (s. 1984, Lahti), Helsinki / painting

Archive

2019

Iiu Susiraja

b. 1975, TURKU

OTHER PRIZES

Erik Creutziger (s. 1982, Helsinki)
Eeva-Riitta Eerola (s. 1975, Siilinjärvi)
Ilmari Gryta (s. 1979, Kraśnik Lubelski, Puola)
Otto Karvonen (s. 1975, Helsinki)
Anni Leppälä (s. 1981, Helsinki)
Tiia Matikainen (s. 1975, Kitee)
Nina-Maria Oförsagd (s. 1975, Helsinki)
Eeva Peura (s. 1982, Orimattila)
Antti-Ville Reinikainen (s. 1980, Turku)

Iiu Susiraja: Highlights of the weekly cleaning (2018)

2017

Mari Sunna

b. 1972, ESPOO

OTHER PRIZES

Malin Ahlsved (s. 1976, Pietarsaari)
Maija Blåfield (s. 1973, Helsinki)
Emma Helle (s. 1979, Tukholma)
Sanna Kannisto (s. 1974, Hämeenlinna)
Antti Laitinen (s. 1975, Raahe)
Minna Långström (s. 1974, Tenhola)
Susanna Majuri (s. 1978, Helsinki)
Hanneriina Moisseinen (s. 1978, Joensuu)
Pilvi Ojala (s. 1973, Helsinki)

Mari Sunna: Mademoiselle (2017). KUVA: Jussi Tiainen

2015

Stiina Saaristo

b. 1976, KISKO

OTHER PRIZES

Tellervo Kalleinen (s. 1975, Lohja)
Tiina Laitanen (s. 1971, Kouvola)
Pasi Mälkiä (s. 1972, Helsinki)
Antti Oikarinen (s. 1974, Oulu)
Markus Rissanen (s. 1973, Kuopio)
Kim Somervuori (s. 1975, Helsinki)
Anna Tuori (s. 1976, Helsinki)
Salla Tykkä (s. 1973, Helsinki)
Timo Vaittinen (s. 1976, Porvoo)

Thuring-pa%CC%88a%CC%882015-375x500_edit

2013

Viggo Wallensköld

b. 1969, PORVOO

OTHER PRIZES

Eeva-Leena Eklund (s. 1972 Pori)
Kaisaleena Halinen (s. 1973 Turku)
Aino Kannisto (s. 1973 Espoo)
Kimmo Kumela (s. 1971 Riihimäki)
Johanna Lecklin (s. 1972 Helsinki)
Niko Luoma (s. 1970 Helsinki)
Lotta Määttänen (s. 1968 Muurla)
Jaakko Rustanius (s. 1970 Tampere)
Kalle Turakka Purhonen (s. 1974 Porvoo)

Viggo Wallensköld: Yksityiskokoelma (2012). KUVA: Amos Rex

2011

Maija Helasvuo

b. 1968, HELSINKI

OTHER PRIZES

Stig Baumgartner (s. 1969 Järvenpää)

Hannaleena Heiska (s. 1973 Oulu)

Petra Innanen (s. 1970 Lappeenranta)

Matti Kalkamo (s. 1968 Tampere)

Johanna Kiivaskoski (s. 1967 Helsinki)

Hannu Palosuo (s. 1966 Helsinki)

Riitta Päiväläinen (s. 1969 Maaninka)

Tommi Toija (s. 1974 Lapualla)

Katja Tukiainen (s. 1969 Porissa)

Maija Helasvuo: Viestintuoja (2014)

2018

Jani Ruscica

b. 1978 SAVONLINNA

OTHER PRIZES

Erika Adamsson (s. 1973, Turku)
Erno Enkenberg (s. 1975, Hyvinkää)
Jan Ijäs (s. 1975, Jyväskylä)
Pekka & Teija Isorättyä (molemmat s. 1980, Tornio)
Liisa Lounila (s. 1976, Helsinki)
Teemu Mäenpää (s. 1977, Kotka)
Rauha Mäkilä (s. 1980, Helsinki)
Alina Sinivaara (s. 1978, Helsinki)
Camilla Vuorenmaa (s. 1979, Tampere)

2016

Heini Aho

b. 1979, TURKU

OTHER PRIZES

Paavo Halonen (s. 1974, Enonkoski)
Olli Keränen (s. 1979, Helsinki)
Robin Lindqvist (s. 1979, Ystad, Ruotsi)
Sari Palosaari (s. 1975, Kemi)
Outi Pieski (s. 1973, Helsinki)
Jenni Rope (s. 1977, Lahti)
Hans Rosenström (s. 1978, Lohja)
Hanna Saarikoski (s. 1978, Kannus)
Samppa Törmälehto (s. 1977, Rauma)

Heini Aho: Gravity Monster (2011)

2014

Pauliina Turakka Purhonen

b. 1971, HAAPAVESI

OTHER PRIZES

Enoch Bergsten (s. 1979, Duluth, USA)
Elina Brotherus (s. 1972 Helsinki)

Tapani Kokko (s. 1969 Pudasjärvi)
Heta Kuchka (s. 1974 Helsinki)
Sini Pelkki (s. 1978 Helsinki)
Pink Twins (Juha Vehviläinen s. 1978 ja Vesa Vehviläinen s. 1974, Helsinki)
Jyrki Riekki (s. 1976 Oulu)
Jari Silomäki (s. 1975 Helsinki)
Hanna Vahvaselkä (s. 1973 Lappeenranta)

Pauliina Turakka Purhonen: Venuksen syntymä eli päätön yritys vaatettaa jumalatar (2017–2019)

2012

Nanna Hänninen

b. 1973, ROVANIEMI

OTHER PRIZES

Axel Antas (s. 1976 Helsinki)

Pirjetta Brander (s. 1970 Helsinki)

Duncan Butt Juvonen (s. 1972 Farnham, UK)

Terhi Heino (s. 1970 Oulu)

Mauri Kuitula (s. 1972 Oulu)

Petra Lindholm (s. 1973 Karjaa)

Tarmo Paunu (s. 1971 Helsinki)

Maiju Salmenkivi (s. 1972 Espoo)

Kim Simonsson (s. 1974 Helsinki)

HänninenNanna-STY-palkintojenjako12-2-5