NUORTEN TAITEILIJOIDEN APURAHAT

2020

Kolmekymmentä nuorta taiteilijaa sai 6 000 euron suuruisen apurahan. Hakemuksia tuli kaikkiaan 318 kpl. 

 

  1. Autio Joel (s. 1987, Tampere), Helsinki / video, mediataide

  2. Avdeikov Jesse (s. 1986, Petroskoi, Venäjä), Helsinki / maalaus, kirjonta

  3. Hamberg Hannah (s. 1985, Vantaa), Helsinki / maalaus, kuvanveisto

  4. Haro Jussi (s. 1985, Nokia), Turku / kuvanveisto, installaatio

  5. Eetu Huhtala (s. 1993, Äänekoski), Helsinki / kuvanveisto

  6. Ingelius Niklas (s. 1992, Lahti), Helsinki / maalaus, installaatio

  7. Johansson Emmu (s. 1993, Helsinki), Helsinki / maalaus, piirustus

  8. Juntunen Topi (s. 1986, Suomussalmi), Helsinki / maalaus, valokuva

  9. Jäntti-Tuominen Markus (s. 1994, Hyvinkää), Espoo / kuvanveisto, maalaus

  10. Kahilaniemi Jaakko (s. 1989, Akaa), Helsinki / valokuva, kuvanveisto

  11. Koss Carolin (s. 1986, Magdeburg, Saksa), Helsinki / video, installaatio

  12. Kuikka Anikó (s. 1986, Espoo), Helsinki / video, installaatio

  13. Laeslehto Hanna (s. 1988, Joensuu), Helsinki / kuvanveisto, maalaus

  14. Luhtasaari Ninni (s. 1987, Espoo), Tampere / kuvanveisto, tekstiilitaide

  15. Majakka Maisa (s. 1989, Helsinki), Helsinki / kuvanveisto, maalaus

  16. Orlow Benjamin (s. 1984, Turku), Lontoo / video, kuvanveisto

  17. Paakkonen Melina (s. 1989 Järvenpää), Helsinki / maalaus, kollaasi

  18. Paavilainen Rosaliina (s. 1993, Tampere), Helsinki / video, mediataide

  19. Pietiläinen Jaakko (s. 1986, Vantaa), Helsinki / video, installaatio

  20. Poteri Iiri (s. 1992, Espoo), Helsinki / mediataide, video

  21. Rahkonen Jenni (s. 1986, Jyväskylä), Helsinki / taidegrafiikka, video

  22. Rosi Sirkku (s. 1987, Tampere), Lempäälä / maalaus, performanssi

  23. Salonen Verneri (s. 1989, Nokia), Helsinki / video, installaatio

  24. Tanner Emilia (s. 1990, Espoo), Helsinki / taidegrafiikka, installaatio

  25. Toivanen Meri (s. 1996, Kajaani), Antwerpen / maalaus

  26. Uschanov Anna (s. 1985, Helsinki), Helsinki / maalaus, installaatio

  27. Valle Salla (s. 1990, Helsinki), Helsinki / performanssi, video

  28. Viljanen Jirko (s. 1991, Lahti), Turku / taidegrafiikka, piirustus

  29. Yamanoi Risako (s. 1994, Takamatsu, Japani), Helsinki / taidegrafiikka, installaatio

  30. Yksi apurahansaaja ei antanut lupaa julkaista tietojaan.