top of page

Suomen Taideyhdistyksen ensimmäiseksi kokoaikaiseksi toiminnanjohtajaksi on valittu FM Eeva Tamminen

Vuonna 1846 perustettu Suomen Taideyhdistys jakaa vuosittain noin 500 000 euroa suomalaiselle kuvataiteelle palkintoina, apurahoina ja taiteen ostoina sekä taiteen esittämisen tukena. Taideyhdistykselle alkaa joulukuussa uusi aikakausi, kun yhdistyksen pitkän historian ensimmäinen kokoaikainen toiminnanjohtaja FM Eeva Tamminen aloittaa työnsä. Aiemmin yhdistyksen hoito oli Helsingin Taidehallin johtajan toimenkuvan osa. Viimeisten kolmen vuoden aikana yhdistys on rakentanut itsenäisen toimintamallin edellisen puheenjohtajan Päivi Karttusen johdolla.Eeva Tamminen. KUVA: Patrik RastenbergerEeva Tamminen siirtyy toiminnanjohtajaksi Vantaan taiteilijaseuran koordinaattorin tehtävästä. ”On hienoa päästä osaksi Suomen Taideyhdistyksen pitkää historiaa. Toivottavasti pystyn vaikuttamaan positiivisesti omalla työpanoksellani kuvataiteen asemaan Suomessa”, Tamminen kertoo. ”Odotan innolla, että pääsen kehittämään Taideyhdistyksen toimintaa yhdessä hallituksen kanssa. Yhdistyksen profiilin ja uuden strategian miettiminen ovat kiinnostavia osa-alueita, joiden kehittämisessä haluan olla aktiivisesti mukana.”


Suomen Taideyhdistys ry on tukenut suomalaisia taiteen ammattilaisia jo vuodesta 1846 tavoilla, joita arvostetaan tänäänkin. ”Taidearpajaiset ja apurahat taiteilijoille ovat toimintamme perusta. Toimintaympäristö muuttuu jatkuvasti. Mietimme siis myös, kuinka lisätä vaikuttavuutta taiteilijoiden ja kuvataiteen puolesta entisestään. Saamme Eeva Tammisesta uuden ja osaavan resurssin tähän työhön”, sanoo yhdistyksen puheenjohtaja Outi Raatikainen. ”Tammikuussa avautuu jälleen vuotuinen näyttelymme Helsingin Taidehallissa. Tällä kertaa esillä oleva taiteilija on Maija Blåfield. Taideyhdistyksen ytimessä tulee aina olemaan kuvataiteen ja sen tekijöiden tukeminen sekä taiteen tunnettuuden ja harrastuneisuuden lisääminen.” ◾️

Comments


bottom of page